Analytické funkce Excelu 1.
Kontingenční tabulka

Kontingenční tabulkaData v Excelu – naprostá samozřejmost. Systémy mají automatické exporty dat do Excelu. Data si předáváme v Excelu. Reporty z primárních systémů exportujeme do Excelu. Excel dnes zvládá neomezený počet řádků. Na data je prostě Excel.

Ale co dál s daty?

Potřebujete součty prodejů v regionech? Zprůměrovat ceny produktů podle obchodních zástupců. Jistě, jde to pomocí klasické tabulky, kdy data setřídíte a vložíte vzorec. Ale Neexistuje elegantnější cesta?

Kontingenční tabulka

Kontingenční tabulka Vám umožní rychle a jednoduše získávat odpovědi na Vámi kladené dotazy. Naleznete souvislosti, které Vám ve velkých objemech dat zůstaly utajeny.

Kontingenční tabulka je tabulka s podporou analytických funkcí. Hlavní funkcí je sumarizace dat, dalšími funkcemi je automatické třídění, filtrování. Kontingenční tabulka zobrazuje souhrnné, nebo dílčí součty automaticky podle uživatelem definované struktury. Veškeré změny můžete provádět v grafickém režimu pomocí myši. Pro přehledné zobrazení využijte silnou funkci křížové srovnání dat.

Vytváření kontingenční tabulky v Excelu

Jak vytvořit kontingenční tabulku?

  • Vyberte a označte oblast s daty („CTRL-A“).
  • Využijte ikonu (vpravo dole) pro Rychlou analýzu („CTRL-Q“).
  • V menu Tabulky vyberte nejvhodnější návrh.

 První kontingenční tabulka

Máte svou kontingenční tabulku. Věnujte pozornost hlavním oblastem tabulky:

  • FILTRY: Jedná se o oblast pro filtrování dat v tabulce. MůžeteVaše první kontingenční tabulka v Excelu filtrovat výběrem hodnoty, nebo více hodnot. Dále je možné filtrovat pomocí vyhledávání v textu.
  • FILTRY v tabulce: Využijte rozšířené možnosti filtrování hodnot v tabulce. Klikem na zobáček u popisku získáte rozšířenou možnost filtrování dat.
  • SLOUPCE: Oblast obsahuje položky pro seskupení dat do sloupců. Vyzkoušejte vložit více položek za sebe a získejte analytické rozpady (stejně tak i v řádcích).
  • ŘÁDKY: Oblast obsahuje položky pro seskupení dat do řádků.
  • HODNOTY: Oblast výpočtů. Automaticky sečte hodnoty podle filtrů, sloupců a řádků. Testujte další možnosti agregací a formátování pomocí volby „Nastavení polí hodnot“.

Stáhněte si zdrojový soubor a otestujte práci s kontingenční tabulkou. DOWNLOAD

Článek publikován 5. 8. 2013. Zpátky do blogu
Komentáře uzavřenyNež začnete s plánováním


přečtěte si 10+1 naprosto nezbytných otázek a odpovědí o principech plánování.

Informace o zpracování osobních údajů.