Kontinuální plánování – Rolling Forecast
„Plány jsou ničím; plánování je vším.” Dwight D. Eisenhower
Finanční rozpočtování je proces alokace zdrojů na základě předpokládaných tržeb, počtu zaměstnanců, kapitálu a provozních nákladů za účelem dosažení finančních cílů.
Statické rozpočty se spoléhají na stanovená období, například fiskální rok, a vytvářejí pevnou předpověď pro toto období. Klouzavé předpovědi (Rolling forecast) jako rozšíření finančního rozpočtování podporují pravidelnou aktualizaci rozpočtových předpokladů a prodlužují časové období mimo konec fiskálního roku. Neustálým předpovídáním čtvrtletí se můžete vyhnout „útesu fiskálního roku“ a dát vaší organizaci náskok v rozpočtu na příští rok.
Dnešní volatilita trhu vede k rostoucímu zájmu a přijetí průběžných předpovědí. V nedávném průzkumu společnosti Hackett ve skutečnosti 55% respondentů uvedlo, že aktivně využívá průběžných předpovědí. Klouzavé předpovědi jsou nesmírně přínosné, zejména pro velké a dynamické podniky, které musí neustále měnit své rozpočty a plány přizpůsobit se novým trendům. Klouzavé předpovědi umožňují přesnější a všestrannější předpovědi, které zůstávají relativně pravdivé, a to i při výkyvech v průmyslu, ekonomice nebo trhu.
Oportunistické předpovědi
Aby se firmě dařilo, musí se dokázat snadno přizpůsobit měnícím se trendům zákazníků a trhu. U dynamických odvětví to platí zejména proto, že zvyky spotřebitelů mohou rychle kolísat. Díky průběžným prognózám mohou být podniky při rozhodování více oportunistické, protože budou mít možnost vyladit své obchodní předpoklady, změnit alokace rozpočtu a rychleji upravit výdaje, což jim umožní lépe reagovat na požadavky průmyslu a spotřebitelů.
Plánování založené na hlavních faktorech
Pro velké, dynamické podniky je finanční prognóza obzvláště náročná, protože může být obtížné zjistit, kde bude podnik 12 měsíců. Každé obchodní rozhodnutí navíc přináší značné riziko a vážení hodnoty a rizika rozhodnutí může být náročné.
Jednou z technik, kterou mnoho společností používá jako součást procesu postupné předpovědi, je „plánování založené na hlavních faktorech“. Myšlenka zde spočívá v tom, že místo vytváření rozpočtu nebo prognózování každého řádku v rozpočtu příjmů nebo výdajů identifikujete klíčové „hnací síly“, které ovlivňují mnoho dalších řadových položek, a zaměřujete se na ně. Propojením dalších řádových položek s klíčovými „hnacími silami“ mohou plánovači zaměřit své předpovědní úsilí na významné faktory, jako jsou objednávky nebo obchodní zástupci, a zjistit, jaký dopad mají změny těchto řádkových položek na celkový rozpočet nebo prognózu.
Aktuální prognózy
Dynamické podniky jsou v neustálém boji s časem a je zde spousta naléhavých podnikových úprav, které musí udělat, aby uspěly. Díky průběžné prognóze mohou podniky lépe reagovat na časově citlivá rozhodnutí a zajistit, aby společnost neustále dosahovala svých cílů. Prognóza je pravidelně aktualizována v předem stanovených intervalech, aby bylo zajištěno, že prognózy vždy vycházejí z nejrelevantnějších a aktuálních informací.
Zvýšená přesnost
Největším problémem při sestavování rozpočtu je započítávání všech podnikových proměnných za účelem vytvoření přesných plánů do budoucna. Díky průběžným prognózám je prognóza pravidelně aktualizována, takže podniky mohou prognózy neustále upravovat tak, aby vyhovovaly jakýmkoli nedávným změnám nebo trendům, a vytvoří tak plán, který bude mnohem realističtější a spolehlivější.
Klouzavé předpovědi jsou pro velké podniky nepostradatelné a poskytují všestranné plánovací schopnosti, které dynamická odvětví potřebují. Mnoho podniků však nedokáže efektivně implementovat průběžné předpovědi, což vede k příliš komplikovanému procesu, který je obtížné udržovat.
Díky Targetty mohou podniky výrazně zjednodušit své postupné předpovědi, zefektivnit rozpočtový cyklus a snížit lidské chyby. Díky vícerozměrným schopnostem předpovídat budou mít podniky větší kontrolu nad svými rozpočty a zároveň budou mít lepší viditelnost a kontrolu nad scénáři typu „co kdyby“, které řídí obchodní rozhodování.
Vy a kontinuální plánování
Jaké zkušenosti máte vy s kontinuálním plánováním? Napište nám svůj názor do komentářů!
Chcete-li se dozvědět více, napište nám komentář na naší Linkedinové stránce nebo na email vaclav.baron@uniwise.cz
Článek publikován 11. 11. 2020. Zpátky do blogu